Zielono mi …. „Zielona Szkoła” 2018 

 

Niedaleko Lublina jest niewielka wiosczyna

już trochę znana, Zawieprzycami nazwana.

Tam stoi zamek od lat bardzo dawnych.

Skruszył się już od starości,

lecz legenda się nie kruszy, a jeno pęcznieje…

Władysława Chudziak

 

Zawieprzyce – malownicza wieś w woj. lubelskim, położona na prawym brzegu Wieprza. Ta z pozoru niewielka i mało atrakcyjna wioska stała się dla nas miejscem niezapomnianych przygód i przepięknie wspólnie spędzonych chwil. Tam właśnie wybraliśmy się na kolejną już „Zieloną Szkołę”.

W niezwykły, tajemniczy klimat okolicy wprowadzili nas członkowie Stowarzyszenia Chorągwi Zamku w Zawieprzycach Atanazego Miączyńskiego Herbu Suchekomnaty. Ci  miłośnicy historii i wiedzy o regionie w bardzo atrakcyjny sposób zaprezentowali nam legendę o  Greczynce Teofanii i jej narzeczonym Laskarisie. Ta miłosna tragedia stała się dla nas zapalnikiem, który pozwolił nam inaczej patrzeć na miejsce w którym się znaleźliśmy. Członkowie Stowarzyszenia pokazali nam jak żyli ludzie w XVII w., mieliśmy okazję poznać sztukę fechtunku, tradycje kulinarne (sami robiliśmy masło!), gry i zabawy dworskie. Przy wieczornym ognisku nawiedził nas nawet duch Teofanii 🙂

Nie nudziliśmy się nawet pomimo niesprzyjającej początkowo pogody. Uczestnicy z pomocą instruktorów przygotowywali wszystkie posiłki, dbali o porządek w kuchni i na terenie całej szkoły. Zorganizowano dyskotekę i ognisko integracyjne.  Niewątpliwą atrakcją okazały się podchody, które były kolejną okazją do podziwiania przepięknego terenu Zespołu Pałacowo Parkowego.

Dzięki takim wyjazdom rozwijają się zainteresowania przyrodnicze i kulturalne uczestników. W dostępny dla nich sposób uczą się historii, patriotyzmu, zamiłowania do rodzimej (nieomal lokalnej) przyrody. Podczas zorganizowanych zajęć uczą się samodzielności, komunikacji interpersonalnej, współpracy w grupie i poznają sposoby kreatywnego spędzania czasu wolnego.