Starą jak świat maksymę : „Ruch to zdrowie” znają wszyscy. Zgodnie z jej ideą Warsztaty Terapii Zajęciowej w Rykach we współpracy z Miejsko- Gminnym Ośrodkiem Sporu i Rekreacji zorganizowały zawody siłowo- wytrzymałościowe. Uczestnictwo w  zawodach  wpływa nie tylko na poprawę sprawności ruchowej, ale także na podniesienie samooceny i zwiększenie poczucia własnej wartości. Sport wymaga od zawodników zaangażowania, wykazania się przez graczy aktywną i samodzielną pracą, co pozwala również na rehabilitację społeczną osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Podopieczni placówki rywalizowali w sześciu konkurencjach: pompki, przysiady, brzuszki, ściąganie ciężaru na mm pleców, wyciskanie ciężaru na mm nóg oraz wyciskanie ciężaru na mm klatki piersiowej. Wysiłki zawodników oceniali: przedstawiciel MOSiR Dariusz Jurzysta i fizjoterapeuta WTZ Witold Myć. W atmosferze gorącego dopingu publiczności wyłoniono zwycięzców. W kategorii kobiet największe sukcesy osiągnęły następujące uczestniczki: Szaniawska Edyta, Klimczyk Katarzyna, Iwanek Agata, Padel Renata. Najsprawniejsi mężczyźni to: Wolski Arkadiusz,  Buczek Tomasz, Mich Karol. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali dyplomy, medale i nagrody rzeczowe.

Zawody sportowe w naszej placówce zostały zorganizowane w przekonaniu, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrafią przy odpowiedniej zachęcie i instrukcji trenować, cieszyć się i czerpać korzyści fizyczne oraz psychospołeczne z uczestnictwa w sporcie, który jest dostosowany do ich potrzeb i możliwości.