Piękna ta Nasza Lubelszczyzna…. W dniu 15 czerwca 2016 r. uczestnicy i pracownicy WTZ udali się na wycieczkę do Kazimierza Dolnego – perły renesansu i Janowca – historycznego miasteczka z zamkiem-siedzibą kasztelana lubelskiego Andrzeja Firleja.

Kazimierz Dolny – piękne, urokliwe miasteczko nad Wisłą zwiedziliśmy biorąc udział w ciekawej, pouczającej „Grze miejskiej” . Począwszy od zabytkowych kamieniczek w Rynku poprzez  ruiny zamku i zabytkowe  kościoły rozwiązywaliśmy postawione przed nami zadania, spotykając na swej drodze historyczne postaci, które swoimi opowieściami przenosiły nas w przeszłość tego historycznego miasteczka. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał pamiątkowy dyplom i kazimierskie gadżety.

Mimo trochę niskiego poziomu wody w Wiśle, odbyliśmy godzinny rejs statkiem – podziwiając panoramę Kazimierza z górującą nad miastem wieżą obronną i ruinami zamku wybudowanego w XIV wieku na polecenie króla Kazimierza Wielkiego – cumując na drugim brzegu na przystani w Janowcu. Stamtąd udaliśmy się do bastejowego zamku magnackiego gdzie na dziedzińcu poznaliśmy jego historię i tajemnicze, trochę mroczne legendy z nim związane. Spacer po ekspozycjach i krużgankach zamku dostarczył nam niezapomnianych wrażeń i  niepowtarzalnych widoków na pięknie położony Janowiec.

Każdy udział w naszych wycieczkach daje nam możliwości poznania ciekawych fragmentów naszej historii oraz uroków i piękna polskiej ziemi.