14 marca 2016 roku w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbył się Wielki Finał 16 Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno – Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie ,,Albertiana”.

Festiwal swym zasięgiem obejmuje całą Polskę. W tegorocznej edycji udział wzięło osiemdziesiąt ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych z całej Polski: zgłoszono sześćdziesiąt dwa zespoły teatralne oraz trzydzieścioro troje wokalistów. Przeglądy eliminacyjne przeprowadzono w Chrzanowie, Toruniu, Zgierzu, Lublinie i we Wrocławiu. 

    Grupa teatralna „Kreska” z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rykach wystąpiła w elitarnym gronie pięciu najlepszych zespołów. Zwycięzcy eliminacji regionalnych prezentowali swoje przedstawienia na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Nasi podopieczni wystąpili z własną interpretacją „Bajki o uczuciach” na podstawie opowiadania Bruno Ferrero. Spektakl spotkał się z ogromnie pozytywnym odbiorem i  wielkim aplauzem publiczności, a prowadząca Anna Dymna domagała się wręcz kontynuacji i drugiej części przedstawienia. Podkreślała ogromne znaczenie teatroterapii, dzięki której osoby niepełnosprawne intelektualnie nie tylko uczą się rozumienia rzeczywistości i samych siebie, lecz także mogą się konstruktywnie aktywizować.

Wydarzenie honorowym patronatem objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Uroczystości patronowało także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wyjazd do Krakowa był dla nas niezwykłym przeżyciem. Byliśmy dumni, że możemy godnie reprezentować nie tylko Nasze miasto, ale i cały Region, będąc jednymi z najlepszych w Polsce.

Spacer po pełnym uroku Krakowie, gdzie każdy kamień to część Naszej narodowej historii, przepiękne i magiczne wnętrza Teatru, wielkie emocje towarzyszące występom finalistów, spotkanie z panią Anną Dymną i innymi znakomitymi gośćmi, odbiór statuetki i nagród dla całego zespołu – TO BYŁO „COŚ”!!!

Mamy nadzieję, że może jeszcze kiedyś …ale nie zapeszajmy…