„Czym jest szczęście?”– to odwieczne, egzystencjonalne pytanie było tegoroczną myślą przewodnią  obchodów Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w WTZ w Rykach.

To radosne, majowe święto integracji osób niepełnosprawnych i zdrowych było okazją do wspólnej zabawy, ale nie tylko. Celem obchodów Dni  Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności osób z tym rodzajem niepełnosprawności, pokazanie ich możliwości, a także zwrócenie uwagi na bariery – edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, a przede wszystkim mentalne, które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia. 

Obchody rozpoczęła msza święta w kościele pw.  Najświętszego Zbawiciela  w Rykach gdzie wszyscy modlili się w intencji osób niepełnosprawnych i ich rodzin. 

Po mszy św. w radosnej atmosferze – mimo nie koniecznie pięknej, sprzyjającej pogody – uczestnicy i ich rodzice, przedstawiciele władz samorządowych,  dyrektorzy i kierownicy placówek z powiatu,

zaproszeni goście oraz pracownicy WTZ zgromadzili się, by wspólnie świętować ten dzień ważny dla nich dzień.

Po uroczystym otwarciu i powitaniu przez przewodniczącą Zarządu Koła PSOUU w Rykach panią Krystynę Kornas rozpoczęła się część artystyczna, przygotowana przez uczestników pod kierunkiem terapeutów. Uczestnicy warsztatów zachwycili przybyłych gości występami teatralnymi, muzycznymi

i tanecznymi. Wszystkie występy swoją treścią nawiązywały do myśli przewodniej – „Szczęście”- które dla każdego z nas ma swoją indywidualną definicję.

O wielu aspektach szczęścia mówiła prowadząca uroczystości pani Kierownik Bożena Wasilewska, która podsumowując  powiedziała: „Szczęśliwe życie to takie, w którym najważniejsze są najwyższe wartości i nawet jak zdarzają się chwilowe upadki to szczęściem będzie umiejętność podniesienia się z nich, a gdy jeszcze pomoże nam w tym przyjaciel, osoba na którą zawsze można liczyć to szczęście będzie jeszcze pełniejsze”.

Równolegle odbywała się  wystawa oraz kiermasz z prac uczestników WTZ,  a przyjemnym zwieńczeniem dnia był smaczny poczęstunek przygotowany przez rodziców i pracowników placówki.

Nie był to jednak koniec Naszych uroczystości. W drugim dniu obchodów Dni Godności – z pomocą zaprzyjaźnionych działaczy sportowych: Dariusza Jurzysty i  Ryszarda Kostyry – zorganizowaliśmy na stadionie miejskim: „ Miting sportowy na wesoło”, w którym uczestniczyły drużyny złożone zarówno z uczestników jak i pracowników WTZ. Rywalizowano w wielu oryginalnych konkurencjach, min.:

w biegu rydwanów połączonym z rzutami do celu, slalomie z piłkami na talerzach, rozgrywkach w piłkę nożną czy przeciąganiu liny. Śmiechu było co nie miara, ale w każdym widać było zacięcie sportowe i chęć zwycięstwa. A warto było powalczyć, bo na zwycięzców (i nie tylko) czekały nietuzinkowe nagrody.

Ostatni dzień obchodów tegorocznych Dni Godności  upłynął pod znakiem biesiady przy grillu, dobrego jedzenia i  tańców przy wesołej muzyce. I nikt nie narzekał, nie zwracał uwagi na „lekkie zakwasy” nabyte dnia poprzedniego, ponieważ nie na takie trudy bywają na co  dzień narażeni  Nasi niepełnosprawni uczestnicy w poszukiwaniu swojego, małego szczęścia.

Dziękujemy wszystkim , którzy okazali Nam pomoc i wsparcie. To dzięki Wam możemy godnie obchodzić Dzień Naszego Święta.