DZIEŃ GODNOŚCI OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ 2018

 

Tylko my decydujemy o tym  jak wykorzystać czas, który nam dano…

 

Dla niektórych jego nadmiar jest wyznacznikiem nudy. Dla innych jego upływ bywa przekleństwem. Jeszcze inni znowu pilnują, by nie zmarnować ani jednej jego minuty. Są też tacy, którzy lekceważą go, nie przejmując się zbytnio jego nieubłaganym upływem. Chodzi – rzecz oczywista – o… CZAS. To właśnie CZAS był bohaterem tegorocznego spotkania z okazji Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.

W dzisiejszym świecie coraz częściej wypowiadanym i słyszanym stwierdzeniem jest „nie mam czasu”. Jest to bardzo ciekawe i zastanawiające. Dlaczego? Coraz większy postęp cywilizacyjny (w tym i komunikacyjny) sprawia, że niemal wszystko można „załatwić” szybciej, sprawniej i dokładniej. A tymczasem właśnie coraz większą bolączką i problemem okazuje się brak czasu. Czas stał się „towarem deficytowym” – tak bardzo pożądanym. A więc, co zrobić, by „oszczędzić” czas – tak przecież dla każdego bezcenny? Jak nim właściwie gospodarować? Co robić, by mieć go więcej?

Na te pytania pomogła odpowiedzieć naszej publiczności inscenizacja znanej przypowieści pt. „Kamienie życia” w wykonaniu naszej Grupy Teatralnej KRESKA.

Jako kolejni na naszej scenie wystąpili Agnieszka Adamczyk i Waldemar Świtaj z piosenką „Twój Czas” oraz swoją autorską piosenką „Złe rady” – której dojrzały tekst i taneczne rytmy zachwyciły publiczność.

Czas i przemijanie to pojęcia wpisane silnie w ludzką egzystencję. Nawet jeżeli nie myślimy o nich zbyt często (a z reguły tak właśnie jest), dotyczą każdego z nas, w dodatku już od chwili naszych narodzin. Do tej ponadczasowej prawdy nawiązał kolejny artysta na naszej scenie –  był to Michał Parzyszek i jego interpretacja wiersza „ Upływ Czasu”

Z wielkim uznaniem publiczności spotkała się inscenizacja taneczno-teatralna w wykonaniu uczestników WTZ – zatytułowana „Czas”. Taniec to nie tylko zabawa, ale również kolejna z form wyrazu artystycznego: wyrażenia emocji ,ekspresji i wyobraźni przestrzennej Naszych uczestników. „Tło” do tańca stanowiła inscenizacja upływającego czasu.

Dla „czasu” nie istnieją ludzie biedni czy bogaci, prości czy wykształceni, „pełno” czy niepełnosprawni. Nikt nie może go zatrzymać lub spowolnić, tak samo jak nikt nie może go sobie dodać czy pomnożyć. Kolejnym artystą na scenie był laureat II miejsca w Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Nałęczowie „Przystanek Talentowo” w kategorii soliści – Tomasz Dziubak. W jego interpretacji usłyszeliśmy wiersz pt: „Upływ czasu”, oraz nagrodzoną w  Przeglądzie piosenkę: „Oddam zegar”.

Idealnym podsumowaniem przesłania naszych Uroczystości była znana wszystkim, przepiękna piosenka z tekstem Agnieszki Osieckiej, którą na warsztatowej scenie wykonali dla nas Agnieszka Adamczyk i Waldemar Świtaj. W „finale” ostatnie wersy piosenki wykonaliśmy wszyscy razem: uczestnicy, pracownicy oraz zaproszeni goście. Niektórych piosenka nawet porwała do tańca.

W tym miejscu pragniemy podziękować naszej publiczności za tak miłe i serdeczne przyjęcie twórczości osób niepełnosprawnych. Dzięki Państwa obecności czujemy, że mamy dla kogo pracować i cieszymy się, że możemy zaprezentować efekty naszej pracy tak szerokiemu gronu odbiorców. Dzięki występom na prawdziwej scenie osoby niepełnosprawne czują się zauważone i docenione. Wzrasta ich poziom samooceny oraz wiary we własne możliwości.

Kolejny dzień naszej uroczystości był dla nas wielkim świętem i odpoczynkiem po trudnych przygotowaniach do Dni Godności. Odpoczywaliśmy przy dźwiękach muzyki i grillu. Jak to „u nas” bywa nie mogło zabraknąć licznych konkursów dla uczestników m.in.: „Jaka to melodia”, kalambury, rozpoznawanie owoców po smaku z zawiązanymi oczami, przyszywanie guzików na czas. Świętowaliśmy w miłej, rodzinnej atmosferze. Myślę, że pomimo ogromnego wkładu pracy i poświęconego CZASU (a wiemy już  – jakże jest ważny) każdy z nas będzie dobrze wspominał tegoroczne obchody DNIA GODNOŚCI. Do zobaczenia za rok!